A hajléktalan embereket segítő szervezetek már javában készülnek a januári krízisidőszakra. Adományokkal és önkéntes munkával mi is segíthetünk a rászorulóknak – hogy pontosan hogyan, arról Havasi Zoltánnal, a BBM alapítójával beszélgettünk.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]
A Magyar Szociális Fórum (MSZF) adatai szerint a tavalyi, különösen kemény télen 171 ember fagyott meg Magyarországon. A hivatalos statisztikákat sajnos hiába keressük, mert – ahogy idén márciusban több lap, köztük a HVG is megírta – sem a Belügyminisztérium, sem az Emberi Erőforrások Minisztériuma, sem az Országos Rendőr-főkapitányság, sem az Országos Mentőszolgálat nem adta ki az erre vonatkozó adatokat.
Az MSZF közleménye szerint a kihűlés miatt meghalt emberek egyötöde fagyott meg az utcán. Valószínűleg azért „csak” ennyi, mert a kivételesen kemény tél miatt a szociális munkások mellett több civil szervezet is krízsisszolgálatot tartott: köztük a Budapest Bike Maffia (BBM) is, amely az Age of Hope gyerekvédelmi alapítvány munkatársaival közösen járta a budapesti utcákat.
„A legtöbb utcán élő ember nem kér”
„Az extrém, éjszakánként akár mínusz tizenöt-húsz fokos hideg miatt nagyon sok segítő szándékú ember keresett meg minket januárban, akik adományokkal, felajánlásokkal és önkéntes munkával is segítették a BBM kampányát. Több, mint három tonna tartós élelmiszert osztottunk ki a krízisidőszakban, és volt, hogy száznál is több önkéntes gyártotta velünk a szendvicseket a rászoruló embereknek. Sokan közülük maradtak is: többek között ennek is köszönhető, hogy ma már több mint nyolcvan állandó önkéntesünk van – mondja Havasi Zoltán, a BBM alapítója. – Jó látni, hogy mennyi jószándékú ember van ebben az országban. Több iskola is megkeresett minket azzal, hogy a diákjaik szeretnének nálunk önkénteskedni, és az itt élő külföldiek is nagyon aktívak – lassan annyian vagyunk, hogy sűrítenünk kell a programjainkat.”
Havasi szerint fontos, hogy aki segíteni akar, az nyitottan, együttérzéssel álljon a hajléktalan emberekhez. „A legfontosabb, hogy ki tudjunk lépni a komfortzónánkból. Sokan nem tudják, mire számítsanak, amikor találkoznak velük, vagy úgy gondolják, hogy mind levakarhatatlan, erőszakos kéregetők. Pedig ez nem igaz. A legtöbb utcán élő ember nem kér. Ha kap valamit, azt szívesen elfogadja, de kérni a világért sem kérne” – hangsúlyozza. Mint mondja, a legjobb, ha nem egyedül, hanem a barátainkkal, családtagjainkkal, szomszédainkkal összefogva, kisebb-nagyobb csapatokban megyünk ki „járőrözni” az utcára, így azok is könnyebben legyűrhetik a félelmeiket, ellenérzéseiket, akik tartanak az esetleges atrocitásoktól. „Vagy jöjjenek el hozzánk. A Bike Maffia közös főzésein, adománygyűjtésein, ételosztásain nem csak azt tapasztalhatják meg, hogy milyen jó érzés a rászorulókon segíteni, hanem egy jó hangulatú közösség tagjaivá is válhatnak, új barátságokat, ismeretségeket köthetnek, és megismerkedhetnek egy alulról szerveződő, független civil szervezet munkájával.”
A téli hidegben különösen fontos a szolidaritás
A novembertől áprilisig tartó krízisidőszakban különösen fontos, hogy odafigyeljünk az utcán élőkre. „Ha utcán, aluljáróban, egyéb közterületen fekvő embert látunk, ellenőrizzük, hogy száraz-e a ruhája, van-e alatta polifoam vagy matrac, van-e meleg takarója, hálózsákja. Ha úgy látjuk, hogy segítségre szorul, hívjunk szociális munkást, ha pedig úgy ítéljük meg, hogy közvetlen életveszélyben van, azonnal értesítsük a mentőket.”
Havasi szerint fontos, hogy a BBM-hez hasonló szervezetek a sajtóban és saját kommunikációs felületeiken is felhívják a figyelmet a krízisközpontok munkájára. „Tavaly mi is arra bíztattuk a támogatóinkat, hogy ha leromlott állapotú embert látnak az utcán, hívják a diszpécserszolgálatot. Januárban folyamatosan égett a vonaluk, éjszakánként többször előfordult, hogy hosszú percekig kellett váratniuk a telefonálókat, mert olyan sok hívásuk volt. Ami jó – hiszen ez is azt mutatja, hogy az emberekben megvan a segítőkészség és a tenni akarás.”
Mikor hívd a Menhely Alapítvány Diszpécser Szolgálatát?
Ha felszerelés nélküli, nedves ruházatú, felszerelésű vagy a szokásostól eltérő viselkedésű (pl.: régóta nem kelt fel a helyéről)
emberrel találkozol
Ha információra van szükséged (tájékoztathatod a hajléktalan embereket arról, hogy hol tudnak enni, aludni, fürödni, ügyeket intézni, de pontos és aktuális információkat csak a diszpécserrel egyeztetve adhatsz)
Ha bejelentést szeretnél tenni a Diszpécser Szolgálatnál, a következő információkat add meg:
pontos helyszín
a bejelentett személy neme, kora, (neve, ha meg tudja mondani), körülményei, állapota
A BBM aktivistái mindent megtesznek azért, hogy rábeszéljék az utcán éjszakázó embereket arra, hogy menjenek fedél alá, sőt egy saját kiadványuk is van, amelyben megtalálható a szállók és melegedők listája. „Ennek ellenére sokan mégis az utcát választják: ők általában arra panaszkodnak, hogy a szociális intézményekben nagy a kosz, a zsúfoltság; megverik vagy meglopják őket. A szabad ég alatt viszont órák alatt kihűlhet egy alvó ember, ilyenkor egy kis odafigyeléssel, egy pohár meleg teával vagy egy takaróval szó szerint életet menthetünk” – teszi hozzá.
Havasi szerint már csak azért is fontos, hogy a hideg éjszakákon fokozottan figyeljünk a hajléktalan emberekre, mert a tapasztalatok azt mutatják, hogy a főváros nincs felkészülve a krízisidőszakra. „Igaz, vannak pozitív tapasztalataink is. Tavaly az egyik kerületi önkormányzat például anyagilag is támogatott minket”. Úgy látja, a rossz tapasztalatok ellenére is érdemes együttműködni az önkormányzatokkal. „Mint minden szervezet, egy önkormányzat is emberekből áll, és egy kis ügyességgel, kitartással meg lehet találni azokat a döntéshozókat, akik fontosnak tartják, hogy biztonságban legyenek az emberek az utcán” – hangsúlyozza.
Az adományozás nem lomtalanítás
Aki adományozni szeretne, annak érdemes előre felmérnie, hogy mi az, amivel valóban segíthet. „Mielőtt kipakolnánk a szekrény alját, vegyük fel a kapcsolatot a segítő szervezetekkel, és kérdezzük meg, milyen adományokra van szükségük. Mi ilyenkor télen főként sálakat, sapkákat, kesztyűket, meleg takarókat, hálózsákokat kérünk, mert a hidegben ezeket keresik a legjobban. A Facebook-oldalunkon egy folyamatosan frissülő listát is közzétettünk, hogy megkönnyítsük a segítő szándékú emberek dolgát. Mielőtt eljönnének hozzánk, ezt érdemes alaposan átnézni, hiszen nem vagyunk elosztóközpont, és azoknak az adományoknak a tovább-logisztikázása, amelyeket már nem tudunk befogadni, nem egyszerű feladat.”
Az olyan „extrák”, mint a fagyások, zúzódások, gyulladások kezeléséhez szükséges krémek, fájdalomcsillapítók, vitaminok, pezsgőtabletták, vagy éppen az egészségügyi betét és a tampon – igazi kincset jelentenek az utcán élőknek. „Ezekre nagy szükségük van az alultáplált, vitaminhiányos, sérülésektől szenvedő hajléktalan embereknek. Nem véletlen, hogy mindig nagy az öröm, amikor ilyesmiket osztunk” – sorolja Havasi.
Sajnos, olyan is előfordul, hogy a rászorulók számára teljesen értéktelen dolgokat adnak a civilek. „A legutóbb egy pár harisnyatartót kaptunk. Őszintén, mihez kezdjünk egy ilyen adománnyal? Az adományozást nem szabad összekeverni a lomtalanítással, fontos, hogy ne szakadt rongyokat, hanem jó minőségű, használható ruhákat hozzanak be hozzánk.”
A BBM-nél már javában készülnek a mínuszokra
A BBM vezetője bízik abban, hogy az idei tél nem lesz annyira kemény, mint a tavalyi. „Persze, kihűlni nem csak mínusz húsz fokban lehet, ezért a januári tapasztalatokból tanulva már javában spájzolunk: aktívan gyűjtjük azokat a dolgokat, amiket télen ki tudunk vinni az utcára. Ilyenkor rengeteg adomány fogy, hiszen gyakran előfordul, hogy ha hétfőn kiosztasz egy takarót, keddre eltűnik.”
Az Age of Hope-pal közösen ezen a télen újra krízisakciót tartanak, az önkénteseket és az adományokat a Károly körút 10. alatt található új főhadiszállásukra várják. „Az Astoriánál levő épületben akarjuk megnyitni az ország első »jótékonysági kocsmáját« is, amelyben a tervek szerint olyan hajléktalan emberek dolgoznak majd, akiknek a munka mellett a lakhatásban is segítséget nyújtanak. „Hosszabb távon igazi franchise-t építenénk a kezdeményezés köré: azt reméljük, hogy más belvárosi vendéglátó- és szórakozóhelyek tulajdonosait is rávehetjük arra, hogy hajléktalan embereket alkalmazzanak és mentorok bevonásával segítsenek a reintegrációjukban.”
Milyen adományokkal segítheted a BBM munkáját?
Takarók, hálózsákok, kéz és lábmelegítők, hőtartó (életmentő) fólia/izolációs fólia
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, de nincsenek hirdetések és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel, és az SZJA egyszázalék felajánlásával is!
Idén az Átlátszónet Alapítvánnyal közösen, az Erste Stiftung támogatásával kerül kiosztásra „A szegénységről méltósággal” sajtódíj, melyet három éve indított útjára...
A Hintalovon Alapítvány idén második alkalommal készített éves összefoglalót a gyermekek jogainak érvényesüléséről hazánkban. Bár vannak pozitív változások, az...
Áprilisban folytatódott a sikkasztással, magánokirat-hamisítással és jelentős kárt okozó hűtlen kezeléssel vádolt hivatásos gondnok pere, melyet pótmagánvádas eljárásban csaknem...